Detail hesla - Dupuytrenova kontraktura

Dupuytrenova kontrakturaSlovníková definice
Nebolestivé postižení palmární aponeurózy dlaně ruky, které vede postupně ke kontrakturám prstů. Flexorové šlachy prstů postiženy nejsou. Postižení může být i oboustranné.

Plná definice

Onemocnění bylo popsáno chirurgem Guillaumem Dupuytrenem na počátku 19. století.

Postihuje více muže, objevuje se nejčastěji mezi 3. a 4. dekádou. Vyskytuje se u 15–40 % diabetiků.

Etiologie

Příčina vzniku změn v aponeuróze není objasněná, uvažuje se o možnosti opakované mikrotraumatizace, genetických vlivech, metabolických poruchách. Je popsána koincidence s hepatálním postižením, diabetem, alkoholismem. V některých případech se uvažuje o příčinách neurogenních a to při výskytu kontraktury u cervikobrachiálních syndromů.

Histologicky jde o fibroblastickou proliferaci fascie s obrovskými buňkami cévní hyperplazie. Vytvářejí se uzlovitá zduření v dlani, která jsou fixovaná ke spodině. Následně se tvoří také větší uzly až pruhy, dochází ke vzniku kožních změn. Postižení omezuje pohyby v drobných kloubech rukou, může dojít k vytvoření drápovité ruky.

Diagnostika

Subjektivně si nemocný stěžuje na pocity tlaku v dlani při úchopu, na omezení pohyblivosti prstů.

Terapie

V konzervativní rehabilitační léčbě lze použít laser, ultrazvuk, vířivé koupele, měkké techniky, cvičení. Při neúspěchu se přistupuje k chirurgickému odstranění palmární aponeurózy s následnou rehabilitací. Bezprostředně po operaci lze jizvu ošetřit laserem. Po zhojení jizvy se používá vířivá koupel, měkké techniky na jizvu, kontroluje se posunlivost jizvy a měkkých tkání a funkce prstů.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster