Detail hesla - Herpes zoster

Herpes zosterSlovníková definice
Infekce vyvolaná virem varicella-zoster (VZV). Po nákaze tímto virem dojde k onemocnění planými neštovicemi. Po odeznění neštovic VZV doživotně přetrvává v senzitivních gangliích mozkových a míšních nervů. Při reaktivaci se virus šíří z ganglií podél nervových vláken do příslušného kožního okrsku a vyvolá zde lokalizovanou vezikulózní vyrážku – pásový opar. Recidivující zoster je častý u osob s HIV infekcí, u nádorových onemocnění, hemoblastóz, diabetu, při terapii imunosupresivy a u dalších onemocnění oslabujících imunitu.

Plná definice
V průměru týden před výsevem herpetiformních puchýřků se v postiženém dermatomu často objevují parestézie až palčivá bolest, pocit nevole, může být zvýšená teplota. Pásový opar je nejběžněji  lokalizován v průběhu interkostálních nervů nebo podél větví trojklaného nervu, kde je při zasažení horní větve nebezpečí postižení oka. Nepříjemnou komplikací zosteru je bakteriální superinfekce, ale i vzácné obrny mozkových nervů (n. facialis), meningoencefalitida, myelitida. V rekonvalescenci, zvláště u starších osob, se mohou vyskytovat velmi bolestivé a dlouhodobé pozosterové neuralgie. U významně imunosuprimovaných pacientů se můžeme setkat s generalizovanou infekcí s postižením vnitřních orgánů (zosterová pneumonie, encefalitida). U těchto osob má vyrážka často hemoragický až gangrenózní charakter.

Diagnostika vychází z klinického nálezu, lze ji potvrdit eventuální izolací viru či PCR. Sérologické vyšetření není přínosné.

Možná je lokální léčba tekutým pudrem a antiseptickými mastmi, event. při čerstvém výsevu je vhodná aciklovirová mast. Celkově pak podáváme dle potřeby antipyretika a analgetika, vitaminy skupiny B. U závažnějšího průběhu a u osob nad 50 let je vždy indikována včasná léčba virostatiky (aciklovir, famciklovir, valaciklovir), která kromě svého významného antivirového účinku také výrazně snižují v akutní fázi bolestivost. U imunodeficientních osob je nutná hospitalizace s parenterální aplikací virostatik. Nemocného se zosterem je třeba vždy kompletně vyšetřit, abychom nepřehlédli základní onemocnění. Onemocnění zosterem podléhá povinnému hlášení.

Marie Staňková, Vilma Marešová, Jiří Vaništa
Převzato z
Repetitorium infekčních nemocí. Praha: Triton 2008.
http://www.tridistri.cz

Autor: Redakce

Design and code by webmaster