Detail hesla - Parotitida

ParotitidaSlovníková definice
Akutní virové onemocnění charakterizované horečkou a otokem příušních žláz. Infekce je vyvolaná paramyxovirem, který postihuje především slinné žlázy a nervový systém. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, který vylučuje virus v posledních dnech inkubační doby a asi 10 dnů po prvních projevech nemoci. Infekce se šíří vzdušnou cestou. Inkubační doba je 14 až 25 dnů. Asi třetina nákaz proběhne asymptomaticky. Po prodělání nemoci zůstává celoživotní imunita.

Plná definice
Onemocnění začíná celkovou nevolí, zvýšením teploty a postupně se vytváří mírně bolestivé měkké zduření jedné nebo více slinných žláz, obyčejně příušních, někdy také podjazykových nebo podčelistních. Pokud jsou takto postupně postiženy všechny slinné žlázy, vzniká souvislý edém. Častým průvodním jevem příušnic je serózní meningoencefalitida s lehkým průběhem, i když v mozkomíšním moku bývá výrazná pleocytóza. Meningitida může vzniknout i bez postižení příušních žláz. Pankreatitida má obyčejně mírný průběh. U adolescentů nebo dospělých mužů se můžeme setkat s orchitidou nebo epididymitidou. Vzácnými komplikacemi jsou mastitida, ooforitida, thyreoiditida, perikarditida, neuritida či nefritida.

Diagnostika se opírá o klinický obraz, epidemiologickou anamnézu a zvýšení amyláz v séru i moči. Nejasné případy lze ověřit sérologicky (průkaz IgM protilátek Elisou). Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit preaurikulární lymfadenitidu s periglandulárním edémem, hnisavou parotitidu, recidivující parotitidu při sialolitiáze či vrozené vadě vývodů slinných žláz, nádorovou infiltraci žlázy a toxickou parotitidu vyvolanou např. některými léky. Zduření příušní žlázy mohou vyvolat i jiné viry (coxsackie, ECHO viry, parainfluenza).

Terapie je symptomatická (pankreatická dieta, obklady, analgetika). U orchitidy se osvědčila krátkodobá kortikoterapie. Při vážnějším průběhu onemocnění či při nemožnosti domácí izolace pacienta je nutná hospitalizace na infekčním oddělení. V ČR se provádí pravidelné očkování trojsložkovou vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Nákaza podléhá hlášení.

Marie Staňková, Vilma Marešová, Jiří Vaništa
Převzato z
Repetitorium infekčních nemocí. Praha: Triton 2008.
http://www.tridistri.cz

Autor: Redakce

Design and code by webmaster