Detail hesla - Alopecia areata

Alopecia areataSlovníková definice
Vypadávání vlasů v kruhovitých ložiscích, která mohou být izolovaná nebo mnohočetná.

Plná definice

Ložiska mohou být okrouhlá, oválná nebo polycyklická, jsou ostře ohraničená. Může docházet i ke ztrátě pubického ochlupení, vousů, očních řas.

Podstatou je autoimunitní zánět v oblasti vlasového folikulu.

Špatnou prognózu z hlediska hojení mají pacienti s okcipitálním postižením, totální alopecií s postižením celé kštice, nebo pacienti s univerzální alopecií , kdy je postiženo celé tělo. Horší prognózu mají také stavy začínající v dětství. Můžeme vidět asociaci s jinými systémovými chorobami, často s tyreoiditidou, m. Addison, diabetes mellitus.

V začátku je kůže kštice zánětlivě edematózní, z okraje ložisek můžeme vlasy lehce vytáhnout. V oblasti ložisek se mohou vyskytnout izolované vlasy, které jsou ulámané, pigmentované pouze distálně. Při odlomení je patrný zbytek vlasu jako černá tečka – kadaverózní vlasy , někdy mohou být vlasy depigmentované. Trvá-li zánět delší dobu, dojde k atrofii folikulů a alopecie je již ireverzibilní. Stav může být doprovázen změnami na nehtech – tečkováním, rýhováním, atrofií.

Terapie

Kortikosteroidy lokálně i celkově, imunosupresiva, stimulační léčba (iritačními látkami – cignolin, kryoterapie, kontaktním alergenem k vyvolání kontaktní alergické reakce), fotochemoterapie (PUVA), podpůrná léčba (zinek, cystein, biotin). Pátráme po dalších autoimunitních chorobách


Autor: Redakce

Design and code by webmaster