Detail hesla - Zánět štítné žlázy subakutní

Zánět štítné žlázy subakutníSlovníková definice
Zánět pravděpodobně virového původu.

Plná definice

Symptomatologie

Klinicky po viróze přetrvávají subfebrilie s pocitem celkové slabosti a diskomfortu, přetrvává bolest krku , objevuje se bolest hlavy. V objektivním nálezu můžeme zastihnout citlivé submandibulární uzliny a palpační bolestivost štítné žlázy. Můžeme vidět jeden i více uzlů.

Laboratorně zjišťujeme zvýšené markery zánětu – leukocytózu, zvýšení sedimentace . Někdy lze vidět zvýšené hodnoty transamináz bez postižení jaterního parenchymu. Hladina hormonů T3 a T4 může být v začátku onemocnění zvýšená, z důvodu uvolňování obsahu folikulů do oběhu. Ve fázi reparace hladina hormonů klesá, může poklesnout až pod fyziologickou hranici současně se zvýšením hladiny TSH. Nenacházíme autoprotilátky . Nebezpečím subakutního zánětu je možnost rozvoje autoimunitního onemocnění a mohou se autoprotilátky objevit.

Sonograficky vidíme ložiskově sníženou echogenitu. Aspirační biopsií získáme vzorek tkáně, ve kterém můžeme prokázat mnohojaderné obrovské buňky.

Stav se obvykle upravuje do 4 týdnů. Výjimečně může vzniknout hypotyreóza, přechodná nebo i trvalá. Výsledkem celého procesu může být štítná žláza s perzistujícími hmatnými uzlíky, které jsou nebolestivé. Po další virové infekci může proces recidivovat.

Terapie

V horečnaté fázi podáváme symptomaticky antipyretika, nesteroidní antirevmatika, analgetika. U těžších stavů kortikoidy, v některých případech i širokospektrá antibiotika tetracyklinového typu.

Při hypertyreóze blokujeme oběhové projevy betablokátory. Při přechodu do autoimunitní tyreoiditidy podáváme tyreostatika. Při hypotyreóze nebo při růstu strumy podáváme tyreoidální hormony, jejich podávání může být přechodné, u některých nemocných je nutná trvalá terapie.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster