Detail hesla - Enterobióza

EnterobiózaSlovníková definice
Původcem je roup dětský Enterobius syn. Oxyuris vermicularis parazitující ve střevě. Samičky dlouhé asi 1 cm odcházejí se stolicí či aktivně migrují análním otvorem a v perianální krajině kladou vajíčka. Zdrojem nákazy je člověk. Nákaza se šíří potravou a předměty kontaminovanými vajíčky, která se vyskytují i v prachu místnosti a mohou být vdechnuta ústy a pak polknuta. Nemocný si může zanést vajíčka do úst také rukou neumytou po stolici (autoinfekce). Kdyby nedocházelo k opakovaným infekcím, nákaza by spontánně zanikla asi po 6 týdnech.

Plná definice
Enterobióza se vyskytuje na celém světě. Je častá u předškolních i školních dětí a snadno se šíří v rodinách a kolektivních zařízeních. Od požití vajíček do objevení se zralých samic ve střevě uplyne 4 až 6 týdnů.

Klinický obraz záleží na masivnosti nákazy. Mírné nákazy probíhají asymptomaticky. Nejčastějším příznakem je noční svědění v perianální krajině. U masivnějších nákaz bývají nechutenství, pobolívání břicha, perianální ekzém a výtok z rodidel.

Diagnóza se opírá o nález bělavých červíků ve stolici nebo o mikroskopický průkaz vajíček v perianálním stěru (Schüffnerovou tyčinkou nebo otiskem pomocí průhledné lepící pásky) odebraném ráno před defekací. 24 hodin před tímto vyšetřením si pacient nemá omývat oblast konečníku. Běžné parazitologické vyšetření stolice bývá u enterobiózy negativní.

Lékem volby je mebendazol 200 mg nebo albendazol 400 mg jednorázově po jídle. Uvedená dávka platí pro děti starší 2 let i pro dospělé. Mladším dětem podáváme 15 mg albendazolu na kg tělesné hmotnosti nebo pyrvinium 5 mg báze na kg tělesné hmotnosti jednorázově. Léčbu opakujeme za 2 a 4 týdny. Vždy léčíme i ostatní členy rodiny či dětského kolektivu. Nedílnou součástí léčby jsou hygienická opatření bránící reinfekci: mytí rukou před jídlem a po použití WC, pravidelné ranní a večerní omývání konečníku, nošení těsných kalhotek, které denně měníme a vyváříme, a vytírání podlahy záchodů a ložnic vlhkým hadrem. Nákaza podléhá hlášení.

Marie Staňková, Vilma Marešová, Jiří Vaništa
Převzato z
Repetitorium infekčních nemocí. Praha: Triton 2008.
http://www.tridistri.cz

Autor: Redakce


Doporučená literatura z nakladatelství Triton:

nakladatelství Triton
Lékařská mikrobiologie - nesmí se dělat dotisk!!!


Design and code by webmaster