Detail hesla - Dialýza peritoneální

Dialýza peritoneálníSlovníková definice
není k dispozici

Příbuzná hesla: Selhání ledvin chronické

Plná definice
Principy

U peritoneální dialýzy je dialyzační membránou peritoneum, dialyzační roztok se do břicha napouští (a z břicha vypouští) peritoneálním katétrem, při kontinuální ambulantní peritoneální dialýze (CAPD) je dialyzační roztok v břiše ponechán vždy 6 hodin (vyměňován 4x denně). Přístrojové techniky (automatizovaná peritoneální dialýza – APD) umožňují omezit počet výměn jen na jednu denně a nahradit opakované denní výměny frekventními automatizovanými výměnami nočními.

Peritoneální katétr je implantován do břišní dutiny punkčně, operačně nebo laparoskopicky. Dialyzační roztok (ve speciálních vacích) je podobný dialyzačnímu roztoku pro hemodialýzu (glukóza v koncentraci 1,5–4,25 % je přidávána ke zvýšení osmolality k dosažení potřebné velikosti ultrafiltrace).

Peritoneální dialýza je výhodná u dětí, oběhově nestabilních nemocných, pacientů, kteří mají problémy s cévním přístupem. Je také vhodná pro mladší pacienty, kterým umožňuje pokračovat v jejich pracovních aktivitách (nemusí pravidelně docházet na hemodialýzu do dialyzačního střediska). K peritoneální dialýze nejsou vhodní nemocní s rozsáhlými srůsty v břišní dutině po operacích anebo s chirurgicky neřešitelnou kýlou či kolostomií, s aktivním střevním onemocněním (např. Crohnovou chorobou), pacienti s ascitem a také nemocní s nevhodným sociálním (rodinným) zázemím.

Komplikace

Nejčastější komplikací peritoneální dialýzy je peritonitida, zpravidla stafylokoková. Vstupní branou infekce je obvykle katétr, kterým mikroby vnikají do břišní dutiny nesterilní manipulací při výměně. Pro diagnózu peritonitidy svědčí klinické příznaky zánětu pobřišnice (teplota, bolesti břicha, zvracení, peritoneální dráždění, průjem) nebo zkalený dialyzát (s přítomností zánětlivých buněk v množství větším než 100/mm3) a pozitivní nález mikrobů z dialyzátu. Dnes průměrně připadá jedna epizoda peritonitidy na 24 pacientských měsíců. Terapie spočívá v celkovém i lokálním podávání antibiotik se současným pokračováním v dialýze.

Převzato z

Češka R. et kol.
Interna. Praha: Triton 2010
http://www.tridistri.cz

Autor: prof. MUDr. Richard Češka, CSc. a kolektiv autorů

Design and code by webmaster