Detail hesla - Loket tenisový

Loket tenisovýSlovníková definice
Zánět šlachových úponů upínající se na laterální straně humeru. Projevuje se silnou bolestí loketního kloubu. Onemocnění patřící do skupiny tzv. entezopatií.

Plná definice

Nejčastější onemocnění v oblasti loketního kloubu. Byla popsána již v roce 1873 a název „tenisový loket“ vznikl v roce 1882. Prameny uvádějí, že jím trpí 40–50 % tenisových hráčů staršího věku. Přetížení způsobují především backhandové údery. Stejné obtíže mají další fyzicky pracující profese, kdy dochází k přetěžování horních končetin – zahradníci, zedníci, kopáči, ale také dentisté. Častým mechanismem přetížení je zátěž extenzorů předloktí spojená s rotačními pohyby zápěstí – šroubování šroubovákem, nahazování omítky.

Postiženými svaly jsou:

m.extensor carpi radialis longus (2. metakarp – humerus)

m. extensor carpi radialis brevis (3. metakarp – humerus)

m. extensor carpi ulnaris (5. metakarp – humerus)

Trvalé přetěžování extenzorů ruky vede k chronickému zánětu epikondylu, na který se tyto svaly upínají.

Tenisový loket se hlásí bolestivostí vnějšího epikondylu kosti pažní, bolest může vystřelovat do předloktí. Palpujeme-li postižené místo, vyvoláváme bolest a pod prsty můžeme nahmatat provazcovité ztluštění v úponech svalů. Současně nacházíme funkční poruchy v oblasti dolní krční páteře a cervikothorakálního přechodu. Bolest se šíří po extenzorech zápěstí do periferie, nad loket se propaguje minimálně, při šíření bolestí do ramene a paže je příčina spíše primárně vertebrogenní.

Typická je bolestivá extenze 3. prstu, neschopnost aktivní extenze zápěstí a ruky proti odporu.

Terapie

Základem léčby je klidový režim a léčba spazmu extenzorů. K odstranění spazmu ve svalových bříškách můžeme použít postizometrickou relaxaci, ultrazvuk. Na předloktí lze aplikovat vodní vířivou koupel. Aseptický zánět epikondylu lze ovlivnit laserem. Bolestivý epikondyl lze ošetřit obstřikem lokálním anestetikem. Při opětovném zatížení končetiny se mohou použít epikondylární pásky, jejichž aplikací se rozloží zátěž do větší ploch. Operační řešení provádí se protětí nebo excize bolestivého odstupu extenzorů, ten se odstraní od periostu a nechá se klesnout níže.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster