Detail hesla - Synovitida pigmentová vilonodulární

Synovitida pigmentová vilonodulárníSlovníková definice
Stav vznikající nenádorovou proliferací synoviálních buněk a fibroblastů se současnou produkcí kolagenu. Někteří autoři poukazují i na možnost neoplastického původu tohoto procesu.

Plná definice
Etiologie

Příčina není známa, uvažuje se o možném podílu opakované traumatizace s intraartikulárním krvácením.

Rozdělení

  • difúzní pigmentová vilonodulární synovitida,
  • lokalizovaná nodulární synovitida,
  • lokalizovaná nodulární tendosynovitida.

Klinický obraz

Onemocnění postihuje nejčastěji kolenní klouby, zřídka kyčle, kotníky a ramena. Manifestuje se nejčastěji jako monoartritida. Kloub je oteklý, proteplení, bolestivý na tlak. Při lokalizovaném typu vilonodulární synovitidy se vytváří nebolestivý uzel na prstech rukou a nohou.

Proliferující synoviální buňky mohou invadovat do subsynoviální tkáně, vytvářejí klky, které se spojují do uzlů. V kloubu je často přítomen výpotek. Pigmentace vzniká zabarvením depozicí hemosiderinu.

Diagnostika

Na RTG snímku lze zachytit lokalizovanou osteoporózu, je patrné zhrubění měkkých tkání. Diagnostiku upřesní MRI a artroskopie umožňující histologické vyšetření tkáně. Synoviální tekutina má zánětlivý charakter, je zabarvená žlutě až červenohnědě.

Terapie

U lokalizovaných forem se provádí excize. U difúzní formy totální chirurgická totální synovektomie s následnou radioterapií, nebo radiační synovektomie s izotopem ytria. Dojde-li k destrukci kloubu, lze stav řešit totální endoprotézou.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster