Detail hesla - Mukopolysacharidózy a oligosacharidózy
Mukopolysacharidózy a oligosacharidózy
Slovníková definice
Plná definice
Většina chorob jsou poruchy jednoho enzymu , který se účastní degradace mukopolysacharidů nebo oligosacharidů. Výjimkou jsou ML II a ML III, transportní poruchy (ISSD a Salla disease) a galaktosialidóza.
ML II a ML III sdílejí stejnou poruchu posttranslační modifikace z deficitu UDP-N-acetylglukosamin-1-fosfotransferázy, enzymu nutného k syntéze poznávacího markeru, nutného k transportu nově vznikajících lysosomálních enzymů do lysosomu. Důsledkem je, že enzymy jsou vylučovány do extracelulárního prostoru, kde je zjišťována jejich vysoká aktivita. Uvnitř buněk jsou hladiny enzymů podstatně snížené.
U transportních poruch jsou mutace v genech, kódujících lysosomální membránový protein sialin. U těchto poruch je značně zvýšené vylučování kyseliny sialové močí.
Kombinovaný deficit neuraminidázy a b -galaktosidázy (galaktosialidóza) je způsoben chyběním ochranného enzymu katepsinu A (PPCA), který je zodpovědný za stabilizaci enzymového komplexu v lysosomech a za jejich ochranu před rychlou proteolytickou degradací. PPCA může také hrát roli při ochraně proteinu vážícího elastin na povrchu buněk.
Dosud není jasné, jak uvedené poruchy vedou ke klinickým a funkčním odchylkám, pozorovaným u pacientů, zvláště u poruch postihujících centrální nervový systém. Klinický fenotyp částečně závisí na typu a množství střádaného materiálu, ale patogenní kaskáda, vedoucí k postižení mozku, je ještě málo známá.
GenetikaS výjimkou MPS II, Hunterova syndromu, jsou tyto poruchy dědičné autozomálně recesivně. Ve všech rodinách by mělo být poskytnuto genetické poradenství, provedena detekce přenašečů, je-li to možné a nutné, a také předána informace o dostupnosti prenatální diagnostiky.
Diagnostické testyDiagnostika MPS a oligosacharidóz je založena na klinickém podezření, podloženém vhodnými klinickými a radiologickými vyšetřeními s následným vyšetřením vylučování glykosaminoglykanů (GAG) a oligosacharidů močí a poté specifickým enzymatickým vyšetřením, obvykle v leukocytech. Diagnostické testy, včetně screeningu, prenatální a postnatální diagnostiky.
Při úvodním biochemickém screeningu u těchto pacientů je používáno mnoho různých metod. Jelikož většina pacientů (s výjimkou MPS IX) vylučuje zvýšené množství GAG nebo oligosacharidů , je analýza moči na tyto látky nejběžnějším prvním krokem diagnostického procesu. Kapkové testy jsou nenáročné a mohou být provedeny rychle, ale bohužel mohou být nespolehlivé a nemusejí zachytit pacienty s MPS III a MPS IV. Pro kvantitativní stanovení močových GAG je dostupná řada testů (např. stanovení kyseliny uronové, založené na karbazolové metodě nebo spektrofotometrické vyšetření s použitím dimetylmetylenové modře). Dvourozměrná elektroforéza GAG vylučovaných močí umožňuje nejlepší rozlišení mezi různými typy GAG. Tenkovrstevná chromatografie se používá k detekci patologického vylučování oligosacharidů a kyseliny sialové močí. Všechny močové screeningové metody mohou dát falešně negativní výsledky, zvláště u starších pacientů s mírnějším klinickým průběhem. Pacienti s ML II a ML III často nejsou diagnostikováni, proto by definitivní diagnóza měla být potvrzena příslušným enzymatickým vyšetřením.
Léčba a prognózaPaliativní léčba zůstává důležitou složkou péče o pacienty s těmito poruchami. U některých poruch je to jediná dostupná léčba. Multidisciplinární přístup je zásadní a nejlepší péče o pacienty je zajištěna ve specializovaných centrech s přístupem k velkému počtu klinických a podpůrných služeb. Opatrné používání léků k léčbě poruch spánku (např. melatoninu) a provokativního chování (např. risperidonu) je důležité u těch poruch, které primárně postihují mozek (např. MPS III). U postižených pacientů mohou být v určitých stadiích indikovány chirurgické výkony na uších, nosu a krku, ortopedické a neurochirurgické zákroky. Nesmí se zapomenout na anesteziologické zhodnocení, neboť dysmorfie tváří, kostní dysplazie a obstrukce horních cest dýchacích, které jsou přítomné u mnoha z těchto pacientů, mohou být složitým problémem.
Léčebné přístupy u těchto skupin poruch v současné době zahrnují transplantaci hematopoetických kmenových buněk a enzymovou substituční léčbu. Léčba s omezením substrátu dosud nebyla u těchto poruch vyzkoušena a genová léčba dosud nebyla úspěšně ověřena u postižených lidí, i když výsledky některých studií se zvířaty jsou slibné.
Největší zkušenosti s použitím transplantací hematopoetických kmenových buněk jsou u MPS I (závažná varianta, syndrom Hurlerové). Byly použity různé zdroje buněk, včetně pupečníkové krve. Výsledky jsou variabilní a i když může být zachráněn vývoj, pacienti často mají těžké reziduální ortopedické problémy. Úspěch této léčby je navíc omezen vysokou morbiditou a mortalitou.
Zkušenosti s ostatními MPS jsou omezené a účinnost nemůže být prokázána u žádné z ostatních MPS, s výjimkou MPS VI.
Enzymová substituční léčba je bezpečným přístupem k léčbě těchto poruch, je ale omezena neschopností enzymu překročit hematoencefalickou bariéru, je-li podána i.v. Aldurazyme (Biomarin/Genzyme) je nyní dostupný pro MPS I k léčbě ne-neurologických projevů choroby. Zavedení léčby následuje po úspěšné klinické studii, kde bylo u pacientů s MPS I po léčbě Aldurazymem prokázáno zlepšení ve vytrvalosti a respiračních funkcích.
Naglazyme (Biomarin) je také dostupný k léčbě MPS VI a v blízké budoucnosti bude pravděpodobně dostupná léčba pro MPS II.
Úspěšná genová léčba dosud nebyla u pacientů s touto skupinou chorob publikována. Problémy s prodlouženou genovou expresí brání pokroku, ale tato léčebná metoda by pravděpodobně mohla být úspěšná u poruch s dominujícím postižením centrálního nervového systému. Zvířecí modely jsou vhodným zdrojem ke zhodnocení časných studií s genovou léčbou a je jenom otázkou času, kdy bude tato léčba zrevidována u člověka.
Autor: Redakce
Literatura:
Fernandes, J., Saudubray, J.M., Berghe, G., Walter, J. Diagnostika a léčba dědičných metabolických poruch. Praha: Triton 2008