Detail hesla - Orgasmus

OrgasmusSlovníková definice
Centrální emoce pocitového vyvrcholení při sexuální stimulaci.

Příbuzná hesla: Erekce

Plná definice

K vyvolání orgasmu a k jeho prožití je nutný intaktní centrální nervový systém, zvláště limbické struktury. Periferní projevy orgasmu jsou u muže vázány na ejakulaci. Ejakulace probíhá dvoufázově – v první fázi (imise) je sympatikotonními mechanismy ejakulát vypuzen do zadní urtry, ve druhé fázi (expulze) se ejakulát stahy svalů dna pánevního dostane z močové trubice. V této fázi je nutný dostatečný sympatikotonní tonus zevního svěrače močového měchýře, při jeho insuficienci dojde k retrográdní ejakulaci.

Spasmy kosterních svalů dna pánevního jsou zdrojem nejvýznamnějších periferních orgastických vjemů jak u mužů, tak u žen. Orgasmus může proběhnout také nezávisle na periferních projevech, je však pociťován jako slabý a neplnohodnotný.

Neschopnost prožít orgasmus se nazývá anorgasmie, muž není schopen dosáhnout orgasmu nejen při pohlavním styku, ale ani masturbací nebo nekoitální stimulací. Semeno odchází nejčastěji při nočních polucích.

Při retardovaném orgasmu vykazuje muž abnormálně dlouhou orgastickou latenci. K vyvolání orgasmu je třeba dlouhé a intenzivní stimulace a pohlavní spojení je neobvykle dlouhé, desítky minut až hodinu. Za fyziologických okolností se může tento stav objevit při sukcesivně opakovaných pohlavních stycích. Jako dysfunkci hodnotíme tento stav, pokud se vyskytne po sexuální abstinenci. Retardovaný orgasmus může činit problémy starším mužům, u nichž fyzický výkon je limitován námahovou dušností. Příčinou patologického retardovaného orgasmu může být pokles sexuální vzrušivosti při sekundárním hypogonadismu nebo při poruše inervace genitálu při periferní neuropatii nebo při systémovém neurologickém onemocnění. U některých mužů se může vyskytovat retardovaný orgasmus konstitučně.

Autor: Redakce


Literatura:
Zvěřina J.: Lékařská sexuologie, Nakladatelství odborné literatury H+H, 1992


Design and code by webmaster