Detail hesla - Hypertenze při primárním hyperaldosteronismu

Hypertenze při primárním hyperaldosteronismuSlovníková definice
Těžká nebo středně těžká hypertenze rezistentní na farmakologický zásah. Ke klinickému obrazu dále patří hypokalémie s neuromuskulárními poruchami, palpitaci, může být polyurie a polydypsie.

Plná definice

Aldosteron je mineralokortikoid produkovaný kůrou nadledvin. Jeho tvorbu stimuluje renin-angiotenzinový systém , dále reaguje na koncentraci kalia v krvi. Sekreci aldosteronu reguluje také ACTH, dopamin a serotonin.

Aldosteron stimuluje permeázu v distálním tubulu ledvin, výsledkem je reabsorpce natria, dochází ke směně natria za kalium. Nadbytek mineralokortikoidů vede k hypertenzi, hypokalémii a metabolické alkalóze .

Primární hyperaldosteronismus bývá nejčastější nezjištěnou příčinou sekundární endokrinní hypertenze.

· Connův syndrom – adenom nadledviny produkující aldosteron, k nadprodukci aldosteronu dochází nezávisle na renin-angiotensinovém systému (na angiotenzinu II).

· Idiopatický hyperaldosteronismus při bilaterální hyperplazii nadledvin.

· Dexametazon supresibilní hyperaldosteronismus – autozomálně dominantně dědičné onemocnění se zvýšenou citlivostí na působení ACTH.

Ke klinickému obrazu kromě hypertenze patří hypokalémie s neuromuskulárními poruchami, palpitaci, může být polyurie a polydypsie. Hypertenze je těžká nebo středně těžká a bývá rezistentní na farmakologický zásah.

Léčebně se provádí adrenalektomie na straně solitárního adenomu, farmakologicky lze podávat spironolakton.

Při bilaterální hyperplazii je indikována totální adrenalektomie, po operaci je nutná substituce glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Lze se pokusit o léčbu spironolaktonem.

U dědičné formy se používá suprese dexametazonem.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster