Detail hesla - Hypertenze při tyreotoxikóze

Hypertenze při tyreotoxikózeSlovníková definice
Hypertenze přítomna u tyreotoxikózy, která je charakterizována zvýšenou sekrecí thyroideálních hormonů. Nacházíme vyšší systolicko-diastolický rozdíl TK – systolický tlak stoupá a zároveň klesá tlak diastolický při vazodilataci. Dalším kardiovaskulárním příznakem je tachykardie.

Příbuzná hesla: Hypertenze při hypotyreóze

Plná definice

Tyreotoxikóza je stav charakterizovaný zvýšenou sekrecí tyreoidálních hormonů. Současně dochází ke zvýšené reakci periferních tkání na stimulaci hormony. K hypertyreóze může vést několik stavů – Gravesova-Basedowova choroba vznikající na autoimunitním podkladě, autonomní toxický adenom štítné žlázy , polynodózní toxická struma .

Hormony štítné žlázy zvyšují adrenergní tonus. Dochází ke vzniku hyperkinetické cirkulace. Hypercirkulační syndrom může vést k srdečnímu selhávání.

Ke vzniku hypertenze napomáhá zvětšení minutového objemu a rozšíření periferního cévního řečiště.

Nacházíme vyšší systolicko-diastolický rozdíl TK – systolický tlak stoupá a zároveň klesá tlak diastolický při vazodilataci.

Dalším kardiovaskulárním příznakem při hypertyreóze je tachykardie. Odlišení od tachykardie neurotiků je její přetrvávání v klidu na lůžku a při spánku.

Vidíme paroxyzmální či trvalou fibrilaci síní.

Je sklon k hyperglykémi i a ke glykosurii.

Nemocní si stěžují na palpitace a pocity nepravidelnosti pulzu.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster