Detail hesla - Hypertenze při hyperkortizolismu

Hypertenze při hyperkortizolismuSlovníková definice
Onemocnění charakterizované opakovaně naměřenými hodnotami TK vyššími než nebo rovnajícími se 140/90 mm Hg z důvodu nadměrné sekrece kortizolu kůrou nadledvin.

Plná definice

Hyperkortizolismus vzniká nadměrnou sekrecí kortizolu kůrou nadledvin.

K tomuto stavu může dojít při vzniku adenomu nebo karcinomu kůry nadledvin s následnou hyperprodukcí kortizolu. Současně je potlačena sekrece ACTH. V případě centrálního typu hyperkortizolismu (Cushingova choroba) při adenomu hypofýzy nebo při hyperplazii hypofýzy dochází k nadprodukci ACTH a teprve sekundárně k hyperplazii obou nadledvin a k hypersekreci kortizolu. Ektopicky může být ACTH syntetizován zhoubnými nádory. Může vzniknout iatrogenní typ hyperkortizolismu při léčebném podávání glukokortikoidů, zejména dlouhodobě.

Kortizol je glukokortikoid.V játrech kortizol zvyšuje glukoneogenezi, snižuje vychytávání glukózy ve svalech. V tukové tkáni zvyšuje lipolýzu a snižuje vychytávání glukózy. Při lipolýze se uvolňuje glycerol a mastné kyseliny.Má protizánětlivé a protialergické účinky. Je to především katabolický hormon mobilizující energii z tkání těla.

Symptomatologie

V klinickém nálezu vidíme obezitu centrálního typu, měsíčkovitý obličej, hirzutismus, u žen amenoreu, snížení libida, hypertenzi, bolesti zad, osteoporózu, striae, akné, ztenčenou kůži, otoky, bolesti hlavy, diabetes mellitus, hyperpigmentaci kůže. Stav bývá doprovázen i psychologickými poruchami jako jsou deprese a emoční labilitia.

Diagnostika

V diferenciální diagnostice je nutné vyloučit další stavy, které mohou vést ke zvýšené hladině kortizolu – obezita, alkoholický pseudo-Cushingův syndrom, chronický stres, gravidita, podávání estrogenů, deprese.

Hypertenze je způsobena jednak akcelerací ateroskleózy, hyperkalcémií, steroidním diabetem s nefropatií a vegetativní neuropatií. Stav zhoršuje expanze extracelulární tekutiny při retenci natria a při polyglobulii, stejně jako permisivní efekt pro tvorbu angiotenzinogenu v játrech a presorický účinek katecholaminů.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster