Detail hesla - Erektilní dysfunkce - psychogenní příčiny

Erektilní dysfunkce - psychogenní příčinySlovníková definice
Každá negativní emoce snižující sexuální vzrušivost může být příčinou selhání erekce. Z patogenních emocí se zde uplatňuje deprese, úzkost, strach ze selhání, vzácně agresivní ladění vůči partnerce.

Plná definice

Epidemiologie

Až 20% všech poruch erekce se objevuje v souvislosti s psychickými problémy.

Nejčastěji vidíme psychogenní erektilní dysfunkce v souvislosti se stresovými situacemi v osobním i profesním životě, při změně partnerky, při strachu se selhání po již objeveném „selhání“.

K pacientům s poruchami erekce, kteří nemají partnerský vztah, patří muži s nedostatky v partnerských schopnostech, kteří opakovaně selhávají v párových vztazích, muži trpící duševními poruchami, muži traumatizovaní konfliktním partnerským vztahem vedoucím k déletrvající sexuální abstinenci, muži po delší vynucené sexuální abstinenci (vdovci, vězni), muži s tělesným hendikepem – po úrazech, při vleklých neurologických chorobách. Existuje také skupina mužů, kteří nemají obtíže s erekcí při manželském sexuálním styku, ale v sexu s extramatrimoniálními partnerkami. Poruchami erekce při styku v manželském sexu mohou trpět muži homosexuální nebo muži s deviacemi (pedofylové, transvestité).

Erektilní dysfunkce může být příznakem larvované deprese, kdy bez výrazného smutku, jsou zdůrazňovány především fyzické symptomy.

Sníženou sexuální apetenci s psychogenní erektilní dysfunkcí mohou navodit gonadální endokrinopatie – hypogonadismy se sníženou nebo chybějící produkcí androgenů, insuficience nadledvin, thyreopatie.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster