Detail hesla - Hawkinsinurie

HawkinsinurieSlovníková definice
Vzácná porucha, která byla popsána pouze ve čtyřech rodinách, je charakterizována neprospíváním a metabolickou acidózou v kojeneckém věku. Po prvním roce života je porucha zřejmě asymptomatická. Časné ukončení kojení může být vyvolávajícím faktorem onemocnění, porucha může být u kojených dětí asymptomatická.

Plná definice
Metabolické odchylky

Abnormální metabolity tvořené u hawkinsinurie (2-cysteinyl-1,4-dihydroxycyklohexenylacetát, hawkinsin a 4-hydroxycykloxylacetát) jsou asi derivovány z nekompletní přeměny 4-hydroxyfenylpyruvátu na homogentisát, způsobený deficitem 4-hydroxyfenylpyruvátdioxygenázy.

Hawkinsin se zdá být produktem reakce epoxidového intermediátu s glutathionem, kterého může být nedostatek. Metabolická acidóza je asi důsledkem sekundárního hromadění 5-oxoprolinu při depleci glutathionu.

Genetika

Na rozdíl od většiny ostatních dědičných metabolických poruch se dědičnost hawkinsinurie jeví jako autozomálně dominantní .

Molekulární podstata poruchy je neznámá. Předpokládá se, že specifická mutace nebo omezený počet mutací v genu pro 4-hydroxyfenylpyruvátdioxygenázu může částečně snižovat enzymatickou aktivitu a vést k tvorbě hawkinsinu a 4-hydroxycyklohexylacetátu. Ani enzymatický deficit ani molekulární genetika nebyly detailně studovány.

Diagnostické testy

Identifikace hawkinsinu nebo 4-hydroxycyklohexylacetátu v moči metodou GC-MS je diagnostická.

Hawkinsin je ninhydrin-pozitivní metabolit, který se objevuje při iontoměničové chromatografii aminokyselin v moči mezi močovinou a threoninem.

Zvýšené vylučování 4-hydroxycyklohexylacetátu je detekováno analýzou organických kyselin v moči. Kromě hawkinsinurie zde může být mírná tyrosinémie , zvýšené vylučování 4-hydroxyfenylpyruvátu a 4-hydroxyfenyllaktátu močí, metabolická acidóza a 5-oxoprolinurie v kojeneckém věku. 4-hydroxycyklohexylacetát je obvykle detekovatelný pouze po kojeneckém věku.

Léčba a prognóza

Symptomy v kojeneckém věku odpovídají na návrat ke kojení nebo na dietu s omezením fenylalaninu a tyrosinu spolu se suplementací vitaminu C.

Porucha je po prvním roce života asymptomatická a vývoj postižených kojenců byl popisován jako normální.


Autor: Redakce


Literatura:
Fernandes, J., Saudubray, J.M., Berghe, G., Walter, J. Diagnostika a léčba dědičných metabolických poruch. Praha: Triton 2008

Design and code by webmaster