Detail hesla - Hypermagnezémie

HypermagnezémieSlovníková definice
není k dispozici

Plná definice
Etiologie

Magnezium se volně vylučuje do moči. Hypermagnezémie je proto neobvyklá a vzniká pouze při podávání velmi vysokých dávek magnezia (např. při preeklampsii) nebo u pacientů se sníženou renální funkcí (zejména při současném podávání magnezia např. ve formě anacid nebo projímadel). Mírná hypermagnezémie se může vyskytovat u pacientů s adrenální insuficiencí nebo akromegalií.

Klinický obraz

Klinicky je mírná hypermagnezémie (< 1,5 mmol/l) asymptomatická, výraznější vzestup magnezia se projevuje paresteziemi, hyporeflexií a slabostí, těžká hypermagnezémie (> 2,0 mmol/l) se může komplikovat útlumem dechového centra, bradykardií s prodlouženým intervalem PR i QT a hypotenzí (> 3,5 mmol/l), nebo dokonce ztrátou vědomí.

Léčba

U pacientů s mírnou hypermagnezémií a normální renální funkcí se magnezium normalizuje po zastavení jeho podávání (vyloučí se do moči). U pacientů s těžkou hypermagnezémií s útlumem dechového centra a změnami na EKG se doporučuje podat pomalý intravenózní bolus 10 ml 10% kalcium glukonátu. U pacientů s výrazně sníženou renální funkcí lze magnezémii rychle a účinně normalizovat hemodialýzou.

Převzato z

Češka R. et kol.
Interna. Praha: Triton 2010
http://www.tridistri.cz

Autor: prof. MUDr. Richard Češka, CSc. a kolektiv autorů

Design and code by webmaster