Detail hesla - Antitusika

AntitusikaSlovníková definice
Léčiva používaná k tlumení kašle. Vhodná jsou především u suchého a dráždivého kašle, kdy nedochází k expektoraci. Podáním u vlhkého kašle by hrozilo hromadění sputa a zhoršení jeho intenzity. Antitusika proto není vhodné podávat současně s expektorancii.

Plná definice
Antitusika dělíme na látky kodeinového typukodein a dextrometorfan a látky nekodeinového typubutamirát, dropropizin a levodropropizin.

Ačkoliv zástupci první skupiny patří mezi opioidy, je jim vlastní pouze minimální analgetický účinek. Působí na úrovni prodloužené míchy, kde tlumí centrum kašle. Při užití vysokých dávek může dojít k utlumení dechového centra. V některých zemích je u osob v terminálním stadiu trpících silným kašlem možné podat i silné opioidy, jako např. metadon či morfin.

Zatímco butamirát působí rovněž centrálně, dropropizin, respektive jeho L-izomer levodropropizin, působí spíše na periferii, kde blokuje senzitivní percepční místa v laryngotracheální oblasti, čímž snižuje jejich dráždivost a tlumí kašel. Přídatný antihistaminový účinek navíc tlumí kašel alergického původu. Tyto látky netlumí dechové centrum a ve srovnání s kodeinovými deriváty nehrozí ani riziko rozvoje závislosti.

Převzato z

Slíva J., Votava M.
Farmakologie. Praha: Triton 2010
http://www.tridistri.cz

Autor: MUDr. Martin Votava, Ph.D. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.,

Design and code by webmaster