Detail hesla - Antiparazitika

AntiparazitikaSlovníková definice
není k dispozici

Plná definice

Imidazolové deriváty

Metronidazol je vysoce účinnou baktericidní látkou proti anaerobním bakteriím a prvokům. V jeho indikaci se tak setkáváme s trichomoniázou, bakteriální vaginózou (zejm. Gardnerella vaginalis), ale též s giardiázou (Giardia lamblia) či měňavkovými infekcemi (Entamoeba histolytica). Je účinný rovněž proti klostridiovým infekcím a uplatňuje se tak i u pseudomembranózní kolitidy vyvolané Clostridium dificille při užívání antibiotik se širokospektrým účinkem (např. linkosaminy). Metronidazol je i součástí eradikační léčby Helicobacter pylori. Ornidazol má obdobné spektrum účinků jako metronidazol, ovšem má delší dobu účinku. Aktivní metabolity obou látek inhibují syntézu nukleových kyselin patogenu.

Antinematodika

Jako antinematodika se označují látky používané k léčbě onemocnění hlísty. Látka mebendazol zasahuje do tvorby buněčného tubulinu nematodů. Výsledkem je narušení jejich schopnosti využívat glukózu k jejich autolýze. Své uplatnění nachází při infestaci roupem dětským (Enterobius vermicularis), tenkohlavcem bičíkovým (Trichuris trichiura), škrkavkou dětskou (Ascaris lumbricoides), tasemnicí (Taenia spp.) apod.

Pedikulocida a skabicida

Využívanými látkami proti vším jsou karbaril a fenothrin (historicky bylo využíváno mj. též DDT – dichlordifenyltrichloretan), proti zákožce svrabové permethrin (v magistraliter přípravcích se stále uplatňuje síra).

J. Slíva, M. Votava

Převzato z
Slíva J., Votava M.
Farmakologie. Praha: Triton 2010
http://www.tridistri.cz


Autor: MUDr. Martin Votava, Ph.D. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.,

Design and code by webmaster