Detail hesla - Triptany v léčbě migrény

Triptany v léčbě migrénySlovníková definice
Léky první volby při léčbě akutního migrenózního záchvatu. Jde o selektivně působící agonisty serotoninových receptorů 5-HT 1B/D, bez účinku na jiné serotoninové receptory (5-HT-2, 5-HT-3), způsobující vasokonstrikci kraniálních cév.Pro dosažení co největšího efektu je nutná přesná diagnóza, volba optimální lékové formy (tablety, nasální sprej, subcutánní podání) a také včasnost podání léku. Je nutné edukovat pacienta, aby nevyčkával do rozvoje pozdější fáze migrény, čím včasnější podání, tím rychlejší a významnější efekt.

Příbuzná hesla: Bolesti hlavy

Plná definice
Sumatriptan

Je k dispozici ve formě tablet, nasálního spreje, rektálních čípků, injekcí k podkožní aplikaci (je nutná přísně subcutánní aplikace, při intravenózním podání hrozí kardiální komplikace, celkově se smí aplikovat maximálně 2 injekce podkožně během 24 hodin). Sumatriptan je kontraindikován u pacientů s ischemickou chorobou srdeční, zejména po infarktu myokardu, u nemocných se špatně kontrolovanou hypertenzí, u nemocných léčených inhibitory monoaminooxidázy, lithiem, blokátory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), u těhotných a kojících žen. Nasální sprej je ideální pro nemocné s rychlým nástupem migrény a vomitem znemožňujícím perorální podání léku. Maximální denní dávka perorálního sumatriptanu je 300 mg ve třech dávkách, další tableta se nesmí podat dříve než za 2 hodiny po požití první tablety.

Naratriptan

Nástup účinku má něco kolem dvou hodin a má delší poločas, při jeho použití je tak menší pravděpodobnost rekurence záchvatu migreny. Je dobře tolerován, má minimální výskyt nežádoucích účinků.

Eletriptan

Rychle se vstřebává ze zažívacího traktu, maximum koncentrace dosahuje za 1,5 hodiny. Nástup účinku je již během první hodiny po podání.

Zolmitriptan

Indikace a kontraindikace jsou stejné jako u ostatních tryptanů, vyrábí se ve formě tablet. Maximální denní dávka je 15 mg. U pacientů léčených inhibitory MAO-A je doporučena maximální denní dávka 7,5 mg, u pacientů léčených cimetidinem 5 mg. Při rekurenci migrény je možné užít další dávku po 2 hodinách od prvního podání.

Frovatriptan: tabletová forma

Rizatriptan: tabletová forma

Autor: Redakce

Design and code by webmaster