Detail hesla - Diabetes a gastroenterologie

Diabetes a gastroenterologieSlovníková definice
není k dispozici

Plná definice

U diabetiků se vyskytuje rozsáhlá problematika gastroenterologická.

U diabetiků 1. typu jde především o projevy související s viscerální diabetickou neuropatií (diabetická gastroparéza, diabetická enteropatie, dyskinéza žlučových cest, zácpa) a dále o projevy s diabetem 1. typu souvisejících autoimunitních onemocnění ve vztahu k trávicímu traktu (sicca syndrom, atrofická gastritis a perniciózní anémie).

U diabetiků 2. typu mohou být rovněž přítomny projevy viscerální diabetické neuropatie. Nejzávažnější je pak problematika vyššího výskytu tumorů trávicícho traktu. U diabetika je nutno věnovat pozornost jakýmkoli, i atypickým, střevním symptomům.

Problematika diabetické gastroparézy je uvedena výše. Prevencí viscerální neuropatie je dobrá kompenzace diabetu.

Gastroenteritidy mohou vést k dekompenzaci diabetu. Nutné je udržení hydratace a při sníženém příjmu inzulin nevysazujeme a obvykle není nutná ani významná redukce dávek.

Nejčastějším jaterním onemocněním diabetiků a pacientů s metabolickým syndromem je jaterní steatóza - nealkoholická steatohepatitida. U diabetiků je častější přechod do fibrózy a cirhózy a dokonce je i častější výskyt jaterního karcinomu. Nejefektivnější léčbou jaterní steatózy je redukce hmotnosti a bariatrická chirurgie. Tuk jater může významně vymizet a játra mohou výrazně snížit svůj objem již při redukci hmotnosti o 5-10 %.

Diabetes významně souvisí s chorobami pankreatu. Již bylo uvedeno, že výskyt karcinomu pankreatu často koinciduje se vznikem diabetu 2. typu.

Pankreatogenní či pankreatoprivní diabetes vzniká při destrukci pankreatu nejčastěji chronickou pankreatitidou či po resekci pankreatu. Onemocnění vyžaduje obvykle léčbu inzulinem. Velmi typická je vysoká labilita glykemií, která vzniká zejména tím, že odpadne i sekrece glukagonu. Onemocnění léčíme stejně jako diabetes 1. typu, často jsou třeba velmi malé dávky inzulinu a pro labilitu je často indikována i léčba inzulinovou pumpou. S ohledem na častou poruchu i zevní sekrece je u pankreatogenního diabetu pro diabetickou dietu důležitá i dobrá substituce pankreatickými enzymy.

Důležité pro praxi

- u diabetiků věnujeme pozornost všem symptomům onemocnění trávicího traktu;
- vždy pamatujeme na častější výskyt nádorů trávicího traktu u diabetiků;
- u pankreatogenního diabetu se snažíme dobrou substitucí pankreatických enzymů a citlivou léčbou obvykle labilního diabetu o co nejlepší kompenzaci.

Převzato z
Svačina Š.
Diabetologie - lékařské repetitorium. Praha: Triton 2010
http://www.tridistri.cz


Autor: Redakce

Design and code by webmaster