Detail hesla - Syndrom suchého oka

Syndrom suchého okaSlovníková definice
Progresivní zánětlivé a degenerativní onemocnění oka. Chronickým průběhem podporuje vznik konjunktivitidy a keratitidy.

Plná definice

Syndrom suchého oka vidíme u několika druhů postižení.

Porucha vodné složky slz nastává u žen v menopauze. Pocit cizího tělesa, pálení a svědění paradoxně doprovází pocit zvýšeného slzení. Obdobné potíže vznikají u primárního Sjögrenova syndromu , kde je suché oko kombinováno s xerostomií. Jako sekundární Sjögrenův syndrom označujeme KCS a xerostomii v kombinaci s autoimunitním pojivovým onemocněním. Vodnou složku mohou narušovat oční léky, Nitrazepam a Diazepam.

Při poruše lipidové složky dochází k pálení v očích a usazování pěnovitého sekretu v koutcích. Vzniká obraz blefaritidy. K poruše vede acne rosacea, chronická blefaritida a konzervační látky v kapkách.

Porucha mukózní složky vede k pálení, iritaci a fotofobii. Dominují jizevnaté změny spojivky a rohovky. Příčinou jsou jizevnaté konjunktivitidy, trachom, deficit vitaminu A, cystická fibróza, alkoholismus a konzervační látky v kapkách.

Diagnostika

Schirmerův test (měření množství slz diagnostickými papírky) je pod 5 mm, slzný meniskus na okraji víčka je nízký, spojivka a rohovka se přibarvuje bengálskou červení. Tzv. break up-time (doba do porušení slzného filmu obarveného fluoresceinem po předchozím mrknutí) je zkrácený pod 10 sekund.

Terapie

Základem je určení primární diagnózy, což může být u některých pacientů obtížné. Kromě léčby základní choroby je nutné provést substituci slz. U každého pacienta je třeba najít nejvhodnější preparát a určit optimální frekvenci podávání (Lacrysin, Liquifilm, Hypo-Tears gtt). Při častějším podávání jsou vhodné slzy bez stabilizátorů, bývají však dražší. Dalším krokem je uzávěr slzných bodů koagulací nebo silikonovými zátkami. U těžkých stavů provádíme tarzorafii s autotransplantací nosní nebo ústní sliznice.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster